Dietitian Services

At Nourish Northwest, our registered dietitian nutritionist (RDN) will work with you on a customized plan that helps you develop healthy eating habits and ultimately achieve your nutrition goals.  We do not have a one size fits all approach and will work with you to achieve a healthy diet, no matter what way of eating works best for you.  Our general philosophy is to focus on a whole foods, plant based diet and to minimize the intake of processed foods.  We believe that preparing your own food is often the best way to achieve optimal health and will help to make this practical for your lifestyle. If you would like to learn more about our approach towards weight loss and making healthy changes, please click here.

We are contracted with the following Oregon insurance companies: Regence, Aetna, United and Cigna.  Please call your insurance company to inquire about specific plan benefits.  If we are not in your plan, you still may be able to receive some reimbursement.  The following form can be used as a guideline when talking with your insurance company: Determining Health Insurance Eligibility

Cancellation Policy: We require 24 hours notice for cancellations.  If this notice is not given, regardless of weather, you will be charged $50.

Initial Nutrition Assessment

$150 if paid at time of service; $200 if billed.

Initial nutrition assessments includes a comprehensive intake, goal setting and customized plan. 

Follow-up Nutrition Counseling

 

$90 if paid at time of service; $120 if billed 

Follow-up appointments offer additional support, plan modification, and a discussion on goal progression.

 

Possible topics for nutrition counseling include:

●      Assitance with healthy dietary changes

●      Diabetes and blood glucose management

●      Elevated blood pressure

●      Cardiovascular health

●      Food allergies and sensitivities

●      Gastrointestinal discomfort

●      Pregnancy and infancy

●      Childhood and adolescence

●      Mindful eating

●      Meal planning/Recipe ideas

 

Private Cooking Lessons

$100 per hour plus the cost of groceries for a one-on-one lesson.  $150 plus groceries for couples.

 

Want to make healthy eating  little more practical by getting in the kitchen and learning how to create delicious meals?  Cooking is our passion and we would absolutely love to share that with you! We can teach you how to make nutritious creations tailored to your dietary needs and preferences.